مرکز تحقیقات فرش ماشینی دانشگاه آزاد اسلامی کاشان

اخبار کلوب

کاشی فرش(carpet tile) چیست؟

کاشی فرش(carpet tile): کاشی فرش ها در واقع قطعه های مربع شکل فرش هستند که در طرح ها و کیفیت های متفاوت تولید می شوند.ارتفاع خاب (پایل) در کاشی فرش ها کمتر از ارتفاع پایل فرش های معمول است.

مزیت مهم carpet tile ها تعویض بسیار راحت و بی دردسر آن ها است به طوری که اگر یکی از این قطعه ها کثیف یا خراب شود به راحتی می توان همان قطعه فرش را تعویض کرد که کاری بسیار ساده است.

با استفاده از قطعات رنگی carpet tile ها می توان طرح ها و رنگ های ترکیبی بسیار زیبایی را ایجاد کرد. در هتل ها، ادارات یا مراکز تجاری استفاده از کارپت تایل به شدت به سود صاحبان آن است و هزینه های تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد چرا که تیم نگهداری و مراقبت از کف پوش ها مجبور نیست تمام مساحت کف را یک جا تعویض نماید و تنها کافی است قطعاتی که در جاهای پر تردد و پر ترافیک صدمه دیده است را تعویض نماید.
همان طور که در شکل زیر مشاهده می کنید در این نوع فرش پایل ها (نخ های خاب فرش) به صورت U در زمینه ای از لاتکس قرار می گیرند.

این نوع فرش ها کاربرد کمتری در کشور ایران دارند و در کشورهای خارجی نیز بیشتر برای مکان های عمومی و پر رفت و آمد، محیط های تجاری و اداری، هتل ها و … به کار می رود. یکی از مزیت های این نوع فرش ها نصب بسیار ساده و سریع و بی دردسر آن در مقایسه با فرش های سرتاسری، موکت و حتی کف پوش های دیگر مانند پارکت و لمینیت است.

BLOQ Binary Collection Grain

BLOQ Binary Collection Renegade

منبع:مجله نساجی کهن

: 161 - : 1401/07/16 - : 241
1401/07/16