مرکز تحقیقات فرش ماشینی دانشگاه آزاد اسلامی کاشان

اخبار سایت

فرش پایدار چیست؟

علیرغم احساس آرامش زیر پا، فرش ها می توانند مانند هر محصول دیگری اثرات زیست محیطی و سلامتی هم داشته باشند. ما این راهنمای مفید را گردآوری کردهایم تا هنگام خرید یک فرش پایدار، زندگی را آسانتر کنیم.

نکاتی که باید هنگام نگاه کردن به فرش به آن ها توجه کرد.

همانطور که در مورد همه انواع مواد کفپوش صادق است، هنگامی که شما به تأثیرات فرش بر روی سلامت مردم و سیاره زمین توجه می کنید، مهم است که به موادی که فرش از آن مواد ساخته شده و روش های ساخت استفاده شده برای ایجاد آن نیز توجه داشته باشید.

هنگامی که به پایداری یک فرش نگاه می کنید، باید کل چرخه عمر محصول را بررسی کنید. یعنی از تامین مواد اولیه تا ساخت، نصب، استفاده و نگهداری و در نهایت دفع نهایی آن. این امر در مورد تمام اجزای “سیستم فرش” از جمله الیاف، لایه پشتی فرش، آهار، لاتکس و چسبهای مورد استفاده برای اتصال صدق میکند.

الیاف طبیعی در مقابل الیاف مصنوعی

یک سوال رایج در ذهن اکثر مردم این است که آیا باید به دنبال الیاف مصنوعی باشم یا طبیعی؟ با کمال تعجب، پاسخ همیشه آنقدر که فکر می کنید واضح نیست.

به عنوان مثال، هر دو الیاف فرش طبیعی و مصنوعی نیاز به فرآیندهای فشرده آب و انرژی دارند و هر دو ممکن است آلاینده های مضر را در محیط آزاد کنند. همچنین ممکن است مقادیر قابل توجهی از مواد سمی در طول تولید استفاده شود که فرش تولید شده را می توانند به میزان قابل توجهی در دفن زباله نهایی دچار مشکل کند.

لیاف طبیعی معمولاً در مورد طیف وسیعی از معیارها بهتر از مصنوعی هستند. آنها ممکن است دارای خواص طبیعی مقاوم در برابر لکه باشند، که نیاز به درمان های شیمیایی دافع لکه نامطلوب را از بین می برند، و یا ممکن است فقط مقادیر کمی از ترکیبات آلی فرار (VOCs) را منتشر کنند. الیاف طبیعی نیز زیست تخریب پذیر هستند – فقط در هنگام تهیه محصولات فرش به دنبال پشم تصفیه نشده، پنبه ارگانیک، جوت، سیزال … باشید.

با این حال، الیاف طبیعی لزوماً از سایر دیدگاههای محیطی بهتر از الیاف مصنوعی نیستند. الیاف پشم، که اغلب در فرش استفاده میشود، ممکن است در طول فرآوری با حلالها و مواد شوینده برای حذف مواد چرب تماس داده شوند.

تصفیه پساب حاصل از عملیات شستشوی پشم نیز باید در نظر گرفته شود تا اطمینان حاصل شود که آلودگی به آبراهه های اطراف تخلیه نمی شود. علاوه بر این، آنها ممکن است با قارچ کش ها و حشره کش ها که اغلب مواد شیمیایی مصنوعی مضر برای سلامت انسان هستند، درمان شوند.

نکته دیگر در مورد شستشو و فراوری پشم خام نیاز به آب با دمای بالاست که مصرف انرژی زیادی را به دنبال دارد.

الیاف مصنوعی نیز نگرانی های خاص خود را دارند. اولاً آنها از مواد خام غیر قابل تجدید پتروشیمی ساخته می شوند. در طول تولید، تولید الیاف مصنوعی می تواند منجر به آزاد شدن اکسیدهای گوگرد یا نیتروژن در جو شود که به آلودگی هوا کمک می کند.

فوم مورد استفاده برای پشتی فرش نیز ممکن است با استفاده از مواد شیمیایی تخریب کننده لایه اوزون ساخته شده باشد یا از طریق گنجاندن ترکیبات بالقوه سرطان زا مانند بوتادین 1،3 خطری برای سلامت انسان ایجاد کند.